Kurumsal

American University in Bulgaria




American University in Bulgaria, Bulgaristan’ın BLAGOEVGRAD şehrinde bulunmaktadır. Üniversite, Türkiye’ye yakın olması sebebiyle, mezunlarına sunduğu geniş iş olanakları ve çift diploma sayesinde kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen Bulgaristan’da en çok tercih edilen üniversiteler arasına girerek büyük bir başarı göstermiştir. 40’a yakın ülkeden öğrenciye kapılarını açan üniversite, “Mükemmel bir itibar” olarak belirlediği sloganını fazlasıyla hak ediyor. 

Üniversitenin bulunduğu şehir, Bulgaristan’ın en “cool” şehri olarak tanımlanmaktadır. Şehrin nüfusunun dörtte biri öğrencilerden oluşmaktadır. Kayak merkezine, çeşitli turistik yerlere olan yakınlığı ile bilinen şehir; kafe, restoran, tiyatro ve barlarla öğrencilere çalışma ve eğlence hayatını dengeli bir şekilde sunuyor.

Hem kampüs içerisinde hem de kampüs dışında öğrencilere sunulan imkânlar sayesinde öğrenciler ihtiyaç duydukları her imkâna sahip olabiliyorlar. Tenis kortu, yüzme havuzu ve basketbol sahaları bulunan yerleşkede, öğrencilerin ortak merkezleri olan salonlarda masa tenisi ve bilardo oynama, aerobik salonlarında spor yapma olanakları bulunuyor. Bunun yanında müzik çalışmaları yapmak için stüdyo, televizyon odaları, çamaşırhaneler ve kafeler, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş. Kampüste düzenlenen film gösterimleri, sergiler, konserler, resitaller ve okuma saatleri üniversite yaşamını tamamlar nitelikte olup, öğrencilere sosyalleşme ve sosyalliklerini geliştirme yolunda yardımcı oluyor. Ekonomik anlamda da bir öğrencinin çok rahat bir şekilde eğitimine devam etmesi konusunda öğrencilere yardımcı olan üniversite, öğrencilerine burs olanakları sağlıyor. (https://www.aubg.edu/admissions/scholarships)

Üniversite lisans bölümleri arasında; Bilgisayar, Bilişim Sistemleri, İşletme Yönetimi, Ekonomi, Avrupa İncelemeleri, Tarih ve Uygarlıklar, Gazetecilik ve Kitle İletişimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bulunmaktadır. Üniversite, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerine eğitimi İngilizce olarak veriyor ve onlara Temel Bilimler üzerine Amerikan tarzında bir eğitim sunuyor.