Kurumsal

Mektebim'den Konya'da Büyük Eğitim Yatırımı


TÜRKİYE genelinde 51 kampüsteki 160 okulda yaklaşık 30 bin öğrenciye eğitim öğretim hizmeti veren Mektebim’in, Konya’da hizmete girecek olan yeni kampüsünün tanıtımı gerçekleştirildi.

Mektebim Konya Kampüsü'nün tanıtımına katılan Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, burada yaptığı konuşmada ilk okulculuğa başladıklarında kendilerine 4 anayasa belirlediklerini söyledi. Eğitime bakış açılarını bu 4 anayasa ile anlatan Kalko, ’’Birinci maddemiz eğitim sektöründe yatırımcı olduğumuz müddetçe başka hiçbir sektörde yatırım yapmayacağız. İkincisi eğitimden kazandığımızı eğitime yatıracağız. Üçüncüsü vatanını milletini seven toplumumuzun tüm kesimlerine eşit mesafede duracağız. Ve sonuncu da yukarıdaki ilk 3 madde değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemezdi. Bizim eğitime bakış açımız bu. Bizler mektebim olarak akıl ve bilim yolunda giden, çağdaş muasır medeniyetleri hedef edinen milli değerlerine sahip çıkan, ahlaklı vatansever bir nesil yetiştirmek istiyoruz’’ dedi.

Toplantıya, Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko’nun yanı sıra Mektebim Okulları CEO Vekili Fuat Sancak, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Abdurrahman Fidancı, İl Defterdar Vekili Şahin Özmertyurt, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, iyi bir eğitimin iyi bir eğitim ortamında verileceğine inandıklarını söyleyerek, bu yüzden okulların tamamına yakınını okula göre tasarlanmış yapılardan oluşturduklarını kaydetti. Kalko, “Bir binayı alıp kiralayıp okula dönüştürmeye çalışmak o okulu o binayı ne yazık ki hayal ettiğimiz bir eğitim kurumuna dönüştüremiyor. Hem daha külfetli hem de daha niteliksiz eğitim ortamları doğuruyor. Konya Selçuklu Kampüsümüz başta olmak üzere kampüslerimizin tamamına yakını sıfırdan okula göre tasarladık. İyi bir eğitim ortamı olmadan işiniz zorlanır ve zor olur. İyi bir eğitim ortamları sağlıklı eğitimin işini kolaylaştırır. Bizlerin en önemli görevi sağlıklı ve nitelikli eğitim ortamlarının sağlanmasına vesile olmak. Bunları öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunmak. Bu eğitim ve fikirle eğitim sektörüne girmeye karar verdik biz. Bu bilinçteyiz ve devam edeceğiz” dedi.

“Milli Değerler”

Kimi okulların sosyal başarılara, kimi okulların da sınav başarısına odaklandığına dikkat çeken Kalko, hayatta başarılı nesiller yetiştirmek istediklerine vurgu yaptı. Vatansever ve milli değerlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kalko, şunları söyledi: "Yakın zamanda ülkemizde bir takım darbe kalkışmalarına maruz kaldık. Hamdolsun atlattık. Söz konusu darbe kalkışmasına baktığınız zaman hepsi çok eğitimli insanlardı. Or. General, Kor general, mühendis… Ama o milli değerler, vatansever, ahlaklı olma titrine sahip olmadan sadece eğitimli olursanız çok zararlı olabilirsiniz."

“Bütünsel Eğitim Modeli”

Mektebim’de çocukların yaş kategorilerine göre konuları nasıl algılayabileceklerse ona göre eğitim sistemi belirlediklerini de ifade eden Kalko, buna bütünsel eğitim modeli dediklerini söyledi. Çocuklara anaokulunda oyun, ilkokulda keşfederek, ortaokulda proje ile lisede ise yaşam modeli ile öğrenmeyi seçtiklerini kaydetti. Bu modellerin tamamına da bütünsel eğitim modeli adını verdiklerini belirtti. Mektebim’deki eğitim kurumlarının tamamen okula göre tasarlandığını da ifade eden Kalko, ayrıca haftalık ortalama 15 saat ikinci yabancı eğitim dersi verdiklerini söyledi.

“Devlet Okulları İle Özel Okullar Rakip Olacak”

Özel okullarla ilgili devletin eğitim teşvik sistemi olduğunu da hatırlatan Kalko, şöyle dedi:
"Bununla birlikte özel okulculuğun oranı ve yüzdesi arttı. Bizim gibi yatırımcılara yatırım teşvik modelleri uygulandı ve özel okulların sayısında artış oldu. Bu artış özel okulların daha kaliteli eğitim için birbirleri ile mücadele etmesini, devletimizin de yeni okullar yaparken özel okulların konseptine uygun okullar yapmasını sağlayacak. Yani devlet ile özel okul rakip olacaklar’’

Öğretmenin de kaliteli olması gerektiğini ifade eden Kalko, kurumlarını öğretmen seçerken karakter analizi yaptıklarını, mesleki yeterlilik sınavına ve ders anlatımına tabi tuttuklarını, işi en iyi yapanla çalıştıklarını anlattı.

“Hedefimiz Türkiye Genelinde 150 Kampuse Ulaşmak”

Türkiye genelinde 150 kampüse ulaşmak istediklerini da belirten Kalko, ’’İstihdam konusunda Türkiye genelinde başlatılan milli bir seferberlik var. Buna destek için bu yıl 2 bin 500 yeni çalışanı ailemize kattık. Bu sene 16 kampus yatırımı yaptık. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 60 kampus yatırımımız daha olacak. 2 sene sonra 111 kampüse ulaşacağız. Hedefimiz Türkiye genelinde 150 kampüse ulaşmak İstanbul’da 2019 yılında açacağımız Mektebim Üniversitesi ile dünyayla örnek olacak bir eğitim modeli geliştiriyoruz. Yurt dışından da vatansever bir eğitim markasının bayrağını dalgalandırmak adına görüşmelere başladık. Yurt dışında da vatansever bir eğitim kurumunun bayrağını dalgalandırmak istiyoruz" diye konuştu.

“Tüm Ortam Çocuklar İçin Tasarlandı”

Konya Mektebim kampusu ile ilgili de bilgi veren Kalko, "Okula göre tasarlanmış, çağın gereksinimlerine uygun, tam teşekküllü 400 kişilik konferans salonundan cep sinemasına, 3D laboratuvarlardan robotik sınıflara, yarı olimpik yüzme havuzumuzdan tam teşekküllü spor salonumuza, buz pateni salonumuzdan gelişmiş laboratuvarlara kadar tüm ortamlar çocuklar için tasarlanmıştır" dedi.


Fotoğraflar